Názorná prováděcí dokumentace v Archicadu

an image

Při tvorbě dokumentace ke stavbě penzionu v Lubech jsme obdrželi netradiční požadavek - vytvořit jasný a přehledný montážní manuál pro stavbu dřevěného krovu. S využitím Archicadu to nebyl žádný problém.

Možnost ukládání rúzných prvků do různých hladin je to jediné, co v programu Archicad potřebujeme. Jak je vám již nejspíše známo, je možné jednotlivé trámy vykreslit různými barvami a je možné jednotlivé vrstvy skrývat. Postupným zviditelňováním jednotlivých vrstev dokážeme exportovat sekvenci obrázků znázorňující jednotlivé fáze montáže krovu. Třeba takto to vypadá u krovu novostavby penzionu v Lubech:

Vezmeme-li vyexportované snímky a použijeme libovolný z programů na tvorbu animovaných GIFů (například picasion.com, který je online a zdarma), můžeme ze snímků sestavit jednoduchou instruktážní animaci.

Není to krásně názorné? Možná je jen otázkou času, kdy bude prováděcí dokumentaci tvořit film, který dělníci shlédnou a podle něj dům postaví ...

Při práci občas narazím na věc, která mne zaujme, a myslím si, že by mohla zajímat i Vás. Rád čtu oborové zajímavosti na stránkách, které navštěvuji, a proto doufám, že si články z našeho webu přečtete také rádi.

Vladan Henek